Botë

Naftali Bennett, nxënësi që rrëzoi mësuesin

Foto: AP
 

Knesseti izraelit i ka dhënë bekimin Qeverisë së udhëhequr nga milioneri i sektorit të teknologjisë, Naftali Bennett, njëherësh shef i partisë radikale izraelite Yamina. Ai tani është kryeministri i parë në historinë e vendit me prapavijë fetare radikale djathtiste që ka shkarkuar “mësuesin” e tij të dikurshëm, Benjamin Netanyahu, duke i dhënë fund epokës së tij dymbëdhjetëvjeçare në qeverisje, ka raportuar të hënën Al-Jazeera, në një profil të përgatitur për shefin e ri të Qeverisë.

I emëruar pas një seance të bujshme të së dielës, gjatë së cilës ka shpërthyer kaosi dhe një numër i caktuar i anëtarëve të Knessetit janë përjashtuar nga salla, Parlamenti i ka dhënë miratimin Bennettit me 60 vota për dhe 59 kundër.