Botë

Takimi Blinken-Lavrov vlerësohet “pikënisje” për përmirësimin e raporteve

 

Kryediplomati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe ai i Rusisë kanë mbajtur të enjten takimin e parë sy më sy në Islandë, në bisedimet që u përcollën me një debat të cilësuar si të qetë, në kohën kur raportet ndërmjet dy vendeve janë vënë në pikën më të ulët ndonjëherë.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, i ka vlerësuar bisedimet me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, si konstruktive.