Botë

Spanja aktivizon trupat ushtarake për ndaljen e emigrantëve

 

Spanja ka nxjerrë ushtarë me makineri të blinduar në plazhin afër kufirit maroken, me qëllim që ta ndalë fluksin e emigrantëve që po hyn në enklavën spanjolle, Seuta.

Spanja është përballur të martën me krizë humanitare dhe diplomatike pasi që me mijëra marokenë kanë kaluar në territorin spanjoll pas vendimit për zbutjen e kontrolleve kufitare. Emigrantët me not e duke i pedaluar barkat, ia kanë dalë që të hyjnë në tokën evropiane.