Botë

Samoa për herë të parë do të bëhet me një kryeministre

 

Samoa pritet të bëhet për herë të parë me një kryeministre, duke i dhënë fund dramës së paprecedent politike në ishullin e vogël në Paqësor me 200 mijë banorë, raporton BBC.

Të hënën, Gjykata Supreme ka vërtetuar fitoren shokuese të Fiame Naomi Mata’afa-s në zgjedhjet në prill, duke i dhënë fund ngërçit politik prej disa javëve dhe thirrjeve për të shkuar sërish në zgjedhje.