Botë

Bideni telefonon Netanyahun dhe Abbasin

FOTO: AP
 

Dy ditë pasi i dërguari i tij në Lindjen e Mesme, Hady Amr, mbërriti për bisedime në Izrael, presidenti amerikan Joe Biden i ka telefonuar kryeministrit Benjamin Netanyahu dhe presidentit palestinez Mahmoud Abbas.

SHBA-ja e konsideron Hamasin si një organizatë terroriste, kështu që nuk flet me udhëheqësit e tij në Gaza. Ndërsa Abbasi është i vendosur në Bregun Perëndimor të okupuar dhe nuk ka asnjë ndikim mbi drejtimin e Rripit të Gazës, kjo e bën të vështirë çdo perspektivë të ndërmjetësimit të SHBA-së.