Botë

Rusia regjistron rastet e para me variantin indian të COVID-19

FOTO: AP
 

Rusia ka regjistruar rastet e saj të para të variantit të COVID-19 të gjetur në Indi, ka raportuar gazeta Kommersant, duke cituar autoritetet në rajonin e Ulyanovsk.

Dega rajonale e vëzhguesit të shëndetit të konsumatorit Rospotrebnadzor ka thënë se kishte regjistruar 16 raste të variantit midis studentëve indianë në Universitetin Shtetëror Ulyanovsk, i cili është rreth 700 kilometra në lindje të Moskës.

Dilyar Khakimov, një zyrtar shëndetësor, ka thënë për Kommersant se studentët ishin vënë në vet-izolim dhe ishin nën vëzhgim mjekësor.

Zëvendëskryeministrja Tatiana Golikova kishte thënë më parë se vendi nuk kishte regjistruar ndonjë rast të variantit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë të hënën se varianti i koronavirusit i identifikuar për herë të parë në Indi vitin e kaluar po klasifikohej si një variant i shqetësimit global, me disa studime paraprake që tregojnë se përhapet më lehtë.