Botë

Vdes në vijë të frontit presidenti i Çadit, Idriss Deby

Vdes në vijë të frontit presidenti i Çadit, Idriss Deby
Foto: AP
 

Presidenti i Çadit, Idriss Deby, ka vdekur të martën teksa po i vizitonte trupat ushtarake në vijën e frontit të betejës kundër rebelëve veriorë, vetëm një ditë pas që ishte shpallur fitues në zgjedhjet presidenciale.

Lajmin për vdekjen e tij e ka konfirmuar një zëdhënës ushtarak. 68-vjeçari Deby kishte ardhur në pushtet gjatë rebelimit të vitit 1990 dhe ishte njëri prej liderëve me qeverisjen më të gjatë në Afrikë.