Botë

India në gjendje të rëndë nga pandemia, spitalet e mbingarkuara

India në gjendje të rëndë nga pandemia, spitalet e mbingarkuara
FOTO: AP
 

India raportoi një rritje rekord ditore të infeksioneve të koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit, treguan të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë të dielën, duke përkeqësuar mungesat e furnizimeve me oksigjen dhe shtretërve spitalorë në disa nga qytetet më të goditura të vendit.

India raportoi 261.500 raste të reja, duke çuar infeksionet totale në gati 14.8 milionë, e dyta pas Shteteve të Bashkuara që ka raportuar mbi 31 milionë infeksione.