Botë

SHBA-ja sanksionon Rusinë për helmimin e Navalnyt

Foto: Reuters
Foto: Ilustrim
 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vënë sanksione ndaj shtatë zyrtarëve qeveritarë rusë dhe 13 ndërmarrjeve ruse dhe evropiane për helmimin e liderit opozitar Alexei Navalnyt.

Ato shënjestrojnë një numër të zyrtarëve qeveritarë rusë dhe po koordinohen me BE-në, kanë thënë zyrtarë amerikanë, duke shtuar se masa të tjera do të merren në javët në vijim.