Botë

Dëbimi i diplomatëve evropianë thellon përplasjet Rusi–Perëndim

 

Ministria e Jashtme ruse ka akuzuar diplomatët suedezë dhe polakë në Shën Petersburg dhe një diplomat gjerman në Moskë për pjesëmarrje në ato që i quajti tubime “të paligjshme” më 23 janar. Me dhjetëra-mijëra persona kudo përreth Rusisë kanë vërshuar rrugën atë ditë, për të protestuar kundër burgosjes së opozitarit Alexei Navalny

Moskë, 5 shkurt (AP) – Rusia ka njoftuar të premten t’i ketë dëbuar diplomatët nga Gjermania, Suedia dhe Polonia, nën akuzën se kanë marrë pjesë në një tubim protestues në mbështetje të liderit opozitar Alexei Navalny, në kohën kur janë thelluar tensionet ndërkombëtare lidhur me arrestimin e kritikut më të zëshëm të Kremlinit.

Dëbimi ka ndodhur pak kohë pasi që shefi për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ia ka tërhequr vërejtjen ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, se trajtimi i Navalnyt paraqet “pikën më të ulët” në marrëdhëniet midis Brukselit dhe Moskës.