Botë

Lukashenko kërcënon protestuesit me prerje duarsh

Lukashenko kërcënon protestuesit me prerje duarsh
Foto: Ilustrim

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, i ka kërcënuar protestuesit se do t’i lërë pa duar, duke thelluar retorikën ndaj kundërshtarëve të tij që po i bëjnë presion për dorëheqje.

Studentë, punëtorë fabrikash dhe pensionistë, i janë përgjigjur thirrjes së opozitares Svietlana Tsikanovskaya për nisjen e një greve të re mbarëkombëtare me qëllim që të detyrojnë Lukashenkon të mbajë zgjedhje të reja pas disa muajsh protestash.