Botë

Shtatë fëmijë të vdekur dhe 12 të plagosur pas një sulmi të armatosur në një shkollë në Kamerun

Shtatë fëmijë të vdekur dhe 12 të plagosur pas një sulmi të armatosur në një shkollë në Kamerun

Një vajzë 12-vjeçare ka vdekur të dielën nga plagët e marra kur persona të armatosur sulmuan një shkollë në rajonin jugperëndimor të Kamerunit i cili ndodhi të shtunën duke çuar numrin e të vdekurve në shtatë dhe numrin e të plagosurve në 12.

Sulmi ndaj shkollës, në rajonin ku kryengritësit separatist kanë luftuar me forcat qeveritare që nga viti 2017, ka të ngjarë të shkaktojë presione të mëtejshme mbi qeverinë për të bërë më shumë për t'i dhënë fund konfliktit, shkruan Reutres transmeton KOHA.