Botë

Turqia dënon kritikën e Bidenit për Erdoganin “autokrat”

Foto: Reuters
Foto: Reuters
 

(Al-Jazeera) – Turqia ka dënuar ashpër të dielën vlerësimet e kandidatit presidencial të Partisë Demokratike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i cili e kritikoi presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe bëri thirrje për mbështetjen e rivalëve të tij.

Këto komente Bideni i kishte bërë gjatë një interviste dhënë “New York Times” në dhjetor, por videoja e xhiruar e së cilës është publikuar të shtunën, para se versioni i plotë të dilte në mediat sociale.