Botë

Netanyahu nuk do të heqë dorë nga aneksimi i Bregut Perëndimor

Foto: Reuters
 

Izraeli nuk do të lëshojë “mundësinë historike” për të zgjeruar sovranitetin e tij në disa pjesë të Bregut Perëndimor, ka thënë të hënën kryeministri Benjamin Netanyahu. Ai e ka quajtur këtë si detyrë kryesore të qeverisë së tij të re, raporton Reuters të hënën.

Palestinezët e konsiderojnë këtë si okupim të ri dhe në shenjë proteste, javën e kaluar, ata shpallën fundin e bashkëpunimit të sigurisë me Izraelin dhe aleatin e tij, SHBA-në.