Botë

Koronavirusi tkurr ekonominë e Kinës për herë të parë në dekada

Foto: Reuters / ilustrim
 

Ekonomia e Kinës është tkurrur për herë të parë në dekada, në tremujorin e parë të 2020-s, si pasojë e mbylljes së fabrikave dhe bizneseve për shkak të koronavirusit.

Ekonomia e dytë më e madhe në botë u tkurr për 6.8 për qind, sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten.