Kandidatja demokrate në SHBA shpenzon fondet, merr kredi për fushatë Foto: Reuters

Kandidatja demokrate në SHBA shpenzon fondet, merr kredi për fushatë

21 February 2020 20:08

Ndonëse senatorja demokrate, Elizabeth Warren, kishte mbledhur më shumë para sesa shumica e rivalëve të saj në garën ndërpartiake për president të Amerikës, ajo ka shpenzuar aq shumë pas zgjedhjeve paraprake në Iowa saqë fushata e saj u detyrua të marrë kredi.

Me qëllim që t’i mbulojë shpenzimet për vazhdimin e garës, fushata e Warrenit mori 3 milionë dollarë kredi. Senatorja demokrate mblodhi 10.4 milionë dollarë kontribute në janar - më shumë se 9 milionë sa kishte mbledhur ish-nënpresidenti Joe Biden dhe 6 milionët e Pete Buttigiegut. Mirëpo e përmbylli muajin me vetëm 2.3 milionë dollarë në arkë, raporton KTV.

Të gjithë kandidatëve demokratë iu kërkua që t’i publikojnë të dhënat financiare, për të kuptuar se si ata po i menaxhojnë fondet e tyre shumëmilionëshe. Aftësia për mbledhjen dhe menaxhimin e të ardhurave përbën test të rëndësishëm për kandidatët që po e vazhdojnë garën drejt zgjedhjeve presidenciale të nëntorit.

Janë të paktën dy kandidatë që gëzojnë rehati financiare. Miliarderi Michael Bloomberg është duke e financuar vetë fushatën e tij, duke ndarë më se 460 milionë dollarë nga pasuria e tij.

Senatori Bernie Sanders ka mbledhur 25 milionë dollarë në janar dhe e mbylli muajin me 17 milionë dollarë në arkë.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme