Të frikësuar nga koronavirusi, protestuesit në Ukrainë ‘i vënë flakën’ autobusit me të evakuuar nga Kina

Të frikësuar nga koronavirusi, protestuesit në Ukrainë ‘i vënë flakën’ autobusit me të evakuuar nga Kina

21 February 2020 09:13

Dhjetëra protestues në një qytet ukrainas kanë sulmuar autobusët që transportonin persona të evakuuar nga Kina e goditur prej epidemisë së koronavirusit. Të evakuuarit po dërgoheshin në spitalin e Novi Sanzhary, në rajonin qendror Poltava, ku do të mbahen në karantinë për 14 ditë. Presidenti Volodymyr Zelensky u bëri thirrje protestuesve që të tregojnë pak dhembshuri.

Shërbimi ukrainas i sigurisë SSU zbuloi se një email i rremë që pretendonte se ishte nga Ministria e Shëndetësisë thoshte se disa prej të evakuuarve ishin të prekur nga virusi, transmeton Shqip. Zyrtarët e SSU-së janë duke e hetuar atë që u përshkrua si një “mashtrim i qartë”. Më herët, 45 ukrainas dhe 27 shtetas të huaj kishin fluturuar nga Wuhani i Kinës, epiqendra e virusit vdekjeprurës, drejt Kharkivit në Ukrainën lindore. Prej aty, gjashtë autobuzë I dërguan në spitalin e Novi Sanzhary, por këtu i prisnin demonstruesit që ndezën zjarre e qëlluan me gurë. Ministria vendase e shëndetësisë insistoi të tregonte se asnjë prej pasagjerëve nuk ishte i sëmurë, megjithatë kjo nuk ka mjaftuar për të fashitur zemërimin e turmës. Misioni diplomatik i Ukrainës shtoi se tre ukrainas dhe një banor i Kazakistanit ishin lënë në Kinë pasi qe raportuar se kishin ethe.

Kryeministri Oleksiy Honcharuk, Ministrja e Shëndetësisë Zoriana Skaletska dhe Ministri i Brendshëm Arsen Avakov, udhëtuan që të tre drejt Novi Sanzhary-t për të qetësuar tensionet. Në pamjet e publikuara në mediat lokale, Avakov shihej duke i thënë protestuesve: “Ne nuk po flasim për njerëz të infektuar, po flasim për njerëz të shëndetshëm”. Por një protestues iu përgjigj: “Po, deri më tani”.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme