Belgjika pezullon ekstradimin e Puigdemontit në Spanjë

Belgjika pezullon ekstradimin e Puigdemontit në Spanjë

18 February 2020 21:25

Shteti belg nuk do t’i ekstradojë në Spanjë liderët separatistë të Katalonjës, Carles Puigdemont dhe Toni Comin, derisa Parlamenti Evropian të mos marrë një vendim lidhur me kërkesën e Madridit rreth heqjes së imunitetit të dy eurodeputetëve, ka njoftuar gjykata belge.

Avokati i dy politikanëve katalonjas, Simon Bekaert, ka konfirmuar vendimin e gjykatës së Brukselit për shtyrjen me afat të pacaktuar të ekstradimit, raporton KTV.

Puigdemont, ish-lider i Katalonjës, dhe Comin, njëri prej ish-ministrave të rajonit, kishin ikur nga Katalonja në fund të tetorit të 2017-s, shkaku i akuzave të ngritura ndaj tyre për iniciativën e shpalljes së pavarësisë së rajonit nga Spanja.

Që atëherë Madridi ka kërkuar ekstradimin e liderëve të përfshirë në organizimin e referendumit dhe më pas shpalljes së njëanshme të pavarësisë së rajonit nga Spanja.

Si rrjedhojë, Puigdemont dhe Comin ikën në Belgjikë, ndërsa në maj të vitit të shkuar u zgjodhën deputetë të Parlamentit Evropian, si përfaqësues të partive separatiste nga Katalonja.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme