Botë

Toka nuk gjen qetësi, tërmet në Rumani

Toka nuk gjen qetësi, tërmet në Rumani
 

Një tërmet i fuqishëm ka rënë në Rumani në orën 02.26 të mëngjesit sipas orës lokale. Epiqendra e tërmetit ishte 4 km nga Nereju dhe 153 km nga kryeqyteti, Bukureshti.

Tërmeti ishte me magnitudë 5.1 të shkallës Rihtëer. Raportohet se lëkundjet e forta të tokës u ndjenë edhe në Bullgari, Moldavi dhe Ukrainë.