Botë

Të paktën 18 viktima dhe qindra shtëpi të djegura nga flakët në Australi

Foto: Reuters
 

Zjarret i kanë marrë jetën të paktën shtatë personave në shtetin australian të Nju Sauth Uellsit që nga e hëna. Zjarret më të fundit, që kanë arritur deri në brigjet e detit këtë javë, kanë shkatërruar më shumë se 200 shtëpi.

Kushtet janë lehtësuar pakëz dhe një rrugë kryesore që ishte mbyllur në Viktoria, u rihap për dy orë të mërkurën për të lejuar largimin e njerëzve, shkruan Tch.