Botë

Shtetet e Bashkuara rrisin praninë ushtarake në Lindje të Mesme

Shtetet e Bashkuara rrisin praninë ushtarake në Lindje të Mesme

Shtetet e Bashkuara do të vendosin 750 trupa shtesë në Lindjen e Mesme dhe ky numër do të shtohet në ditët në vijim, pasi protestuesit pro-iranianë sulmuan Ambasadën e SHBA-së në kryeqytetin irakian të Bagdadit.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka lëshuar një kërcënim për Iranin, pasi e fajësoi këtë vend për sulmin ndaj ambasadës amerikane në Irakun fqinj.