Botë

36 lëkundje tërmeti brenda 12 orëve në Itali

36 lëkundje tërmeti brenda 12 orëve në Itali

36 lëkundje sizmike janë regjistruar brenda 12 orëve nga mbrëmje e djeshme e deri mëngjesin e sotëm në territorin e provincës së Firenzes në Itali.

Lëkundja më e fortë e shkallës 4.5 rihter është regjistruar rreth orës 4.37 minuta të mëngjesit të sotëm në afërsi të komunës Mugello. Dy minuta më pas janë regjistruar dhe dy lëkundje të tjera të shkallës 3.00 e 3.2. Tërmeti është ndjerë fort dhe në Firenze, Pistoia, Prato, Empoli, Montecatini e San Miniato.