Botë

Trumpi priti Erdoganin në Shtëpinë e Bardhë, tha se janë “miq të mirë”

Trumpi priti Erdoganin në Shtëpinë e Bardhë, tha se janë “miq të mirë”

Ofensiva e fundit e Turqisë kundër aleatit kryesor amerikan në Siri nuk e ka ndaluar presidentin amerikan, Donald Trump, që të nderojë presidentin turk Recep Tayyip Erdogan me një vizitë në Shtëpinë e Bardhë dhe me një konferencë të përbashkët për media.

Kjo vizitë ndodhi të mërkurën, ditën e parë kur seancat dëgjimore sa i përket hetimit të mundshëm ndaj Trumpit nisën të bëheshin publike – seanca këto për të cilat presidenti amerikan tha se është “shumë i zënë” për t’i shikuar. Në orët e pasdites, presidenti mbajti një takim me Erdoganin, me senatorët Lindsey Graham, Tim Scott, Ted Cruz, Joni Ernst dhe Jim Risch, raporton “CBS News”.