Dështoi në gjuhë, Kanada ia refuzon statusin e imigrantes një studentes franceze

Dështoi në gjuhë, Kanada ia refuzon statusin e imigrantes një studentes franceze

08 November 2019 22:13

Provinca Quebec e Kanadasë ia ka mohuar statusin e imigrantes një shtetase franceze, sepse ajo nuk ishte në gjendje të demonstronte aftësitë e duhura në gjuhën frënge.

Quebec hodhi poshtë kërkesën e Emilie Dubois, sepse një pjesë e temës së saj universitare ishte në anglisht. Dubois erdhi në Quebec nga Franca në vitin 2012 dhe kreu doktoratën në një universitet në gjuhën frënge, transmeton KTV.

Quebec është krahinë kryesisht frëngjisht-folëse dhe Dubois, 31 vjeç, po aplikonte për t'u vendosur aty sipas programit provincial për studentë të huaj.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme