Botë

Pompeo: NATO të ndryshojë, ndryshe rrezikon të vjetrohet

Pompeo: NATO të ndryshojë, ndryshe rrezikon të vjetrohet
 

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të premten se NATO-ja duhet të rritet dhe të ndryshojë përndryshe rrezikon të vjetrohet. Komentet e tij vijnë një ditë pas deklaratës së presidentit francez Emmanuel Macron dhënë revistës The Economist se aleanca është në vdekje klinike, komente që u hodhën poshtë nga kancelarja gjermane Angela Merkel.

Pompeo tha se aleanca është ndoshta një nga më të rëndësishmet "në të gjithë historinë e derisotme".