Botë

Pas dështimit të Netanyahut, Rivlin ngarkon Gantzin për krijimin qeverisë izraelite

 

Vendosa t’i jepja mandatin Benny Gantz për formimin e qeverisë së re dhe ai do të ketë 28 ditë afat për ta bërë këtë gjë, deklaroi presidenti izraelit, Reuven Rivlin.

Rivlin kujtoi se kryeministri në largim Benyamin Netanyahu hoqi dorë nga mandati dhe se në konsultimet e mëparshme 54 deputetë ishin në favor të Gantz.