Presidenti i Italisë  mandaton Conten për formimin e qeverisë

Presidenti i Italisë mandaton Conten për formimin e qeverisë

29 August 2019 11:20

Presidenti italian Sergio Mattarella i dha Giuseppe Contes mandatin për të formuar një qeveri të re pasi Lëvizja Pesë Yje në Itali ka konfirmuar planet për një koalicion me Partinë Demokratike (PD).

Koalicioni i ri zgjodhi kryeministrin e larguar italian, Giuseppe Conte që të jetë kryeministri i tyre. Mattarella u takua me Conte të enjten në mëngjes për ta caktuar zyrtarisht atë si kryeministrin e zgjedhur, transmeton BW.

Pas takimit, Conte do të përgatisë një program për qeverinë e ardhshme të koalicionit dhe të zgjedhë ministrat. Nëse ai ka sukses, presidenti ka të ngjarë të ratifikojë koalicionin.

Duke folur para gazetarëve më herët, Luigi Di Maio i Pesë Yjeve tha gjithashtu se partnerët e ish-koalicionit Lega i kishin ofruar atij kryeministrinë në mënyrë që ata të mund ta rithemelonin përsëri koalicionin, por ai nuk pranoi.

“Ne nuk po largohemi nga përgjegjësitë, si të tjerët (duke iu referuar Ligës”, tha Di Maio. ” Për ne, nuk ka zgjidhje të majta ose të drejta, por vetëm zgjidhje.”

Duke folur para gazetarëve, Salvini akuzoi PD se gjithmonë humbi zgjedhjet por përfundoi gjithsesi në pushtet, kundër vullnetit të italianëve.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme