Botë

Trumpi i sugjeron presidentit kinez të takohet me protestuesit

Trumpi i sugjeron presidentit kinez të takohet me protestuesit
Foto: Reuters

Presidenti amerikan, Donald Trump, i ka bërë thirrje liderit kinez, Xi Jinping, të takohet personalisht me protestuesit në Hong Kong për të sjellë "një fund të lumtur dhe të ndriçuar" të një krize disa javore, të shkaktuar nga protestat pro-demokracisë në ish-koloninë Britanike.

Në anën tjetër, Pekini ka thënë se Kina ishte e gatshme të "shuajë shpejt trazirat" dhe se nuk do të "ulet dhe të shikojë" nëse kriza bëhet "e pakontrollueshme”.