Modi merr një mandat tjetër si kryeministër i Indisë

Modi merr një mandat tjetër si kryeministër i Indisë

24 May 2019 09:28

Sipas rezultateve paraprake pas fillimit të numërimit të votave për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare në Indi, Partia Popullore e Indisë (BJP) e kryesuar nga kryeministri Narendra Modi ka shënua fitore me një epërsi të theksuar.

Në një deklaratë nga Komisioni Zgjedhor vërehet se partia e Modit, BJP, ka marrë 294 nga 542 vende në Kuvendin Popullor (Lok Sabha) që është Dhoma e Ulët e Parlamentit.

Në deklaratën e Komisionit nuk është theksuar se sa për qind e votave janë numëruar.

Zgjedhjet parlamentare në Indi të cilat janë zgjedhjet me afatin e zhvillimit më të gjatë në botë zhvillohen në 7 faza (periudha) ndërsa të drejtë vote kanë rreth 900 milionë qytetarë.

Ndërkohë, presidenti amerikan, Donald Trump përgëzoi kryeministrin indian, Narendra Modi dhe partinë e tij nacionaliste hindu, BJP, për fitoren e madhe të arritur gjatë zgjedhjeve legjislative, që sapo i dhanë një mandat të dytë Mdoit.

“Gjëra të mëdha presin partneritetin indo-amerikan me rikthimin e kryeministrit Modi në krye”, deklaroi presidenti amerikan.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme