SHBA-ja me 17 akuza të reja ndaj Julian Assange Foto: Reuters

SHBA-ja me 17 akuza të reja ndaj Julian Assange

24 May 2019 09:22

Departamenti amerikan i Drejtësisë ka ngritur 17 akuza të reja kundër bashkë-themeluesit të Wikileaks-it, Julian Assange, i cili po përballet me ekstradim nga Mbretëria e Bashkuar.

Akuzat e fundit përfshijnë marrjen dhe publikimin në mënyrë të paligjshme të emrave të burimeve të klasifikuara, transmeton KTV.

Ai u akuzua më parë për konspiracion, së bashku me Chelsea Manning.

Assange po vuan dënimin me burgim në Britani të Madhe, për shkeljen e rregullave të lirimit me kusht.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme