11:43

Papa Françesku trimëron synimin e Maqedonisë Veriore drejt anëtarësimit në BE

Papa Françesku ka bekuar të martën përpjekjet e Maqedonisë Veriore dhe vendeve të tjera të Ballkanit për anëtarësim në Bashkimin Evropian, duke thënë se Shkupi duhet ta shohë të bijën e famshme, Nënë Terezën, si shtytje drejt ndërtimit të një fati të përbashkët.

Pas qëndrimit dyditor në Bullgari, Ati i Shenjtë mbërriti të martën në kryeqytetin e Maqedonisë Veriore për një vizitë 10-orëshe, duke u bërë kësisoj figura më e lartë ndërkombëtare që viziton vendin që pas ndryshimit të emrit në janar të këtij viti, raporton “Reuters”, transmeton “Koha Ditore”.

Vendimi për ndryshimin e emrit i dha fund përplasjes disadekadëshe me Greqinë fqinje, e cila ka një krahinë të sajën veriore të quajtur Maqedoni, dhe hapi rrugën e anëtarësimit të ish-republikës jugosllave drejt Bashkimit Evropian dhe NATO-s.

Duke iu adresuar autoriteteve në pallatin presidencial në Shkup, Françesku i lavdëroi ato që i quajti “identitete të ndryshme kulturore, etnike dhe fetare” të vendit, teksa pretendoi se ato mund të shërbejnë si shembull për të tjerët.

“Këto tipare janë më se të rëndësishme për integrimin e vendeve drejt Evropës. Shpresoj se ky integrim do të zhvillohet në drejtimin që do t’i sjellë përfitime të gjithë rajonit të Ballkanit Perëndimor”, ka thënë Papa Françesku në Shkup.

11:26

Papa në Shkup: Jam shumë i gëzuar që jam në vendin e shenjtores Nënë Tereza

Papa Françesku arriti të martën në Shkup të Maqedonisë së Veriut, në vizitën e parë në këtë shtet të një drejtuesi të kishës katolike. Ai do të drejtojë një meshë në përkujtim të Nënë Terezës, humanistes së njohur botërore dhe fitueses së çmimit Nobel, që ka lindur në Shkup.

Ati i shenjtë, gjatë qëndrimit njëditor në Maqedoninë e Veriut u takua me presidentin në largim, Gjorgje Ivanov dhe kryeministrin Zoran Zaev, i cili vizitën e Papës në Shkup, e ka vlerësuar si historike dhe që mbart mesazhin e pajtimit dhe solidaritetit.

“Jam shumë i gëzuar që jam ne vendin e shenjtores Nënë Tereza dhe mund të bëj një lutje në Kishën ku ajo është pagëzuar në Kishën ‘Zemra e Shenjtë e Jezusit’”, ka theksuar kryetari i Kishës romake-katolike, Papa Françesku gjatë qëndrimit në Shkup, raporton Radio Evropa e Lirë.

“Duhet të jeni të lumtur që bëni pjesë si bashkëqyetarë të kësaj gruaje të madhe”, ka theksuar Papa Françesku pas takimit që ka patur me presidentin në largim, Gjorge Ivanov dhe kryeministrin Zoran Zaev, .solidaritetit.

Papa Françesku është ndalur në rëndësinë e karakterit shumë-etnik që ka Maqedonia e Veriut si shtet.

“Përkatësitë e ndryshme fetare dhe etnike, mes maqedonasve, shqiptarëve, serbëve, kroatëve dhe të tjerëve, ka krijuar një mozaik të bukur, e i cili do të zbukurohet edhe më tej nëse do të dini që ta bartni këtë mozaik edhe në gjeneratat e reja”, ka theksuar Papa Françesku,

Në fokus të fjalës së tij për mediat ka qënë dhe përballja e Maqedonisë me krizën e migrantëve

“Solidariteti i juaj me ata të cilët kanë humbur më të dashurit e tyre, shtëpitë, ju bën nder juve si shtet”, ka theksuar kryetari i Kishës romake-katolike, Papa Françesku

Papa Françesku më pas është përkulur para përmendores së Shën Terezës të vendosur para shtëpisë përkujtimore të shenjtores Nëna Terezë ku është takuar me liderët e komuniteteve fetare në Maqedoninë e Veriut.

09:03

Papa Françesku mbërrin në Maqedoninë e Veriut

Papa Françesku ka aterruar në Maqedoninë e Veriut.

Ai u prit në aeroport nga presidenti Gjogje Ivanov, kryeministri Zoran Zaev, ipeshkvi i kishës katolike e autoritete të tjera.

Papa pritet të mbajë meshë në sheshin kryesor të Shkupit, dhjetëra metra nga vendi ku ishte dikur shtëpia e Nënë Terezës.

08:11

Maqedonia Veriore gati për vizitën historike të Papa Françeskut

Papa Françesku sot shkon në Shkup për të mbajtur një meshë ku pritet të marrin pjesë mbi 15.000 qytetarë.

Masat e sigurisë janë në nivelin më të lartë dhe do të angazhohen të gjitha kapacitetet, në mënyrë që vizita e udhëheqësit katolik të kalojë pa probleme. Një regjim i veçantë i trafikut është njoftuar gjithashtu, sipas mediave të Maqedonisë Veriore.

“Çdo gjë është e gatshme. Vizita e Papës për Republikën e Maqedonisë Veriore, komunitetin e saj katolik dhe anëtarët e bashkësive të tjera fetare, është një ngjarje historike”, tha sekretari shtetëror i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Viktor Dimovski, shkruan ksp.

Ai vlerësoi se ardhja e Papës në këtë moment është kyç për Maqedoninë e Veriut, pasi pritet hapja e rrugës evropiane, dhe dërgon mesazhe pajtimi dhe solidariteti.

Qeveria maqedonase deklaroi për sot një ditë pushimi për punonjësit në shërbimet shtetërore dhe publike në Shkup.

Qendra e Shkupit do të mbyllet për qarkullim dhe do të largohen të gjitha veturat nga parkingjet, derisa masa të posaçme janë paraparë edhe për kalimtarët.

Zona qendrore e qytetit do të jetë nën masa të sigurisë së lartë dhe qytetarët që i referohen tregut masiv duhet të tregojnë ID-të e tyre për hyrje në zonë. Do të mbyllen tri ura për këmbësorë në lumin Vardar.

Papa në Maqedoninë Veriore shkon pas vizitës në Bullgari. Ai do të takohet me përfaqësues të autoriteteve, sektorit joqeveritar dhe korit diplomatik, ndërsa do të vizitojë edhe shtëpinë përkujtimore të Nënë Terezës.

Maqedonia Veriore do të jetë shteti i 42 që Papa Françesku do ta vizitojë që nga marrja e postit në krye të Kishës Katolike në vitin 2013.

Kjo është agjenda e Papës pas arritjes në Maqedoni

Mediat në Maqedoni kanë publikuar agjendën e tij gjatë kësaj vizite.

Papa Françesku me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake do të mirëpritet nga Presidenti George Ivanov në orën 9:00 në Villën Vodno, shkruan alsat-m.

Pas kësaj pritje Papa do të ketë një takim me presidentin e Maqedonisë dhe familjen e tij po në të njëjtin vend.

Pas takimit me presidentin Papa do të takojë edhe kryeministrin Zoran Zaev dhe familjen e tij.

Papa do të takohet edhe me përfaqësuesit e autoriteteve shtetërore, shoqërisë civile dhe trupit diplomatik në vend, pas së cilës fjalime do të kenë presidenti Ivanov dhe Papa Françesku.