Botë

BE-ja nxit presidentin e ri ukrainas të përqendrohet në reforma

 

Bashkimi Evropian ka përgëzuar zyrtarisht të hënën presidentin e ri të Ukrainës për fitoren në zgjedhjet e së dielës ndërsa ka bërë të ditur se pret që komiku, Volodymyr Zelenskiy, t’i çojë përpara reformat shtetërore, përfshirë luftimin e korrupsionit.

Në një letër të përbashkët adresuar Zelenskiyit, pas konfirmimit të fitores së tij ndaj ish-presidentit, Petro Poroshenko, kryetari i Këshillit të Evropës, Donald Tusk dhe kryetari i Komisionit Evropian, Jean- Claude Juncker, lavdëruan procesin zgjedhor përkundër faktit se disa pjesë të Ukrainës vazhdojnë të jenë nën kontrollin e forcave pro-ruse, ka raportuar “Reuters”, transmeton “Koha Ditore”.