Botë

Manovra ushtarake kineze në afërsi të Tajvanit, presidentja i quan kërcënim

 

Tajvani nuk është frikësuar prej manovrave ushtarake kineze të kësaj jave, ka thënë presidentja Tsai Ing-wen të martën, pasi që manovrat më të reja kineze janë quajtur nga një zyrtar i lartë amerikan “shtrëngim” dhe kërcënim për stabilitetin e rajonit.

Ushtria kineze ka thënë se anijet luftarake të saj, bombarduesit dhe aeroplanët vëzhgues kishin ndërmarrë “manovra të domosdoshme” përreth Tajvanit të hënën. Ato prej zyrtarëve ushtarakë të Kinës janë quajtur rutinë.