Botë

Në Egjipt dënohen 30 persona, planifikuan sulm ndaj një kishe

Në Egjipt dënohen 30 persona, planifikuan sulm ndaj një kishe
Foto: Reuters
 

Tridhjetë persona janë dënuar nga 10 vjet burgim deri në burgim të përjetshëm, për planifikimin e një sulmi vetëvrasës me bombë në një kishë në Alexandria të Egjipit dhe për vepra të ngjashme penale, njoftuan sot autoritetet egjiptiane.

Autoritetet thanë se në kohën kur janë arrestuar të pandehurit, kishin pranuar se kanë përqafuar idetë e gripit militant Shteti Islamik (IS) dhe se janë trajnuar në Egjipt dhe jashtë vendit, transmeton rel.