Botë

Washingtoni tërheq personelin diplomatik nga Venezuela

Washingtoni tërheq personelin diplomatik nga Venezuela

SHBA-ja do të tërheqë të gjithë personelin diplomatik, ende i pranishëm në ambasadën në Karakas, për shkak të përshkallëzimit të krizës në Venezuelë, njoftoi sot sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo.

‘’Ky vendim evidenton përshkallëzimin e situatës në Venezuelë si dhe gjendjen aktuale sipas së cilit prania e personelit diplomatik në ambasadën amerikane është bërë pengesë për politikën e SHBA-së’’, shkruante në një postim në Twitter Pompeo.