Botë

Trumpi i hapur për takim të ri me Kimin

Trumpi i hapur për takim të ri me Kimin

Presidenti amerikan, Donald Trump është i hapur për bisedime shtesë me Penianin rreth denuklearizimit, ka deklaruar të enjten këshilltari i tij për siguri shtetërore, me gjithë raportet në medie se Korea Veriore është duke riaktivizuar pjesë të programit të raketave.

Aktivitete të reja janë detektuar në një fabrikë që kishte prodhuar raketat e para ndërkontinentale ballistike të Koresë Veriore (ICBM), me kapacitet për të goditur caqe në SHBA, shkruajnë gazetat jugkoreane, “JoongAng Ilbo” dhe “Donga Ilbo”, duke cituar ligjvënësit e këtij shteti.