Tsiprasi dhe Zaevi zyrtarisht nominohen për Nobel të Paqes

Tsiprasi dhe Zaevi zyrtarisht nominohen për Nobel të Paqes

29 January 2019 12:57

Laureatja e Çmimit Nobel për Paqe më 2015, Uided Bushamaui, i ka nominuar zyrtarisht kryeministrat e Greqisë e të Maqedonisë, Alexis Tsiprasin dhe Zoran Zaevin, për Çmimin Nobel për Paqe, transmeton Koha.net.

Bushamaui ka thënë se Marrëveshja e Prespës, e nënshkruar në qershor të vitit të kaluar, përbën model për zgjidhje paqësore e konstruktive konfliktesh midis dy shteteve fqinje, që mund të shërbejë si shembull për Ballkanin dhe rajonin e gjerë.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Vakti30/01/2019 21:05

Këtë "nominim" e dëshirojnë edhe Hashim Thaçi me Aleksander Vuçiqin!

Shto koment

Të ngjashme