Gjykata në Kiev e shpall fajtor për tradhti ish-presidentin Janukoviç

Gjykata në Kiev e shpall fajtor për tradhti ish-presidentin Janukoviç

24 January 2019 15:52

Gjykata në Kiev e ka shpallur sot fajtor për tradhti ish-presidentin e Ukrainës, Viktor Janukoviçin, raportojnë mediat e huaja, transmeton Koha.net.

Janukoviç e ka braktisur vendin më 2014 pas tensioneve të theksuara në Kiev për shkak të konflikteve midis policisë dhe demonstrauesve, që kërkonin afrim me Bashkimin Europian.

Ish-lideri, që ndodhet në Rusi, u dënua për tradhti, bashkëpjesëmarrje në luftë kundër Ukrainës dhe planifikim të ndryshimit të kufijve të vendit.

Janukoviç u shpall sot fjator për tradhti, ndër për pikat e tjera do të vendoset më vonë.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme