Botë

Omar dhe Tlaib, gratë e para myslimane në Kongresin amerikan

Omar dhe Tlaib, gratë e para myslimane në Kongresin amerikan

Ilhan Omar ka fituar zgjedhjet e mesmandatit në distriktit e pestë zgjedhor të Minnesotas në zgjedhjet e së martës për Kongresin amerikan.

Ajo do t’i bashkohet Rashida Tlaibit si femra e parë amerikane myslimane në Kongres. Omar do të jetë amerikania e parë me prejardhje somaleze që do të përfaqësojë votuesit amerikanë në Kongres, transmeton Koha Ditore.