Auto

Mungesa e çipave po ngadalëson rikuperimin financiar në sektorin e veturave

Mungesa e çipave po ngadalëson rikuperimin financiar në sektorin e veturave
FOTO: AP
 

Mungesa e vazhdueshme e gjysmëpërçuesve thelbësorë është faktori i vetëm që po ngadalëson rimëkëmbjen globale të sektorit të veturave nga kriza e koronavirusit, ka thënë të enjten Herbert Diess, shefi ekzekutiv i Volkswagen AG.

Kërkesat për vetura të reja po rriten në Shtetet e Bashkuara, Brazil dhe Kinë, ka thënë Diess në panairin tregtar në Hannover Messe, duke shtuar se prodhuesi i dytë më i madh i veturave në botë po punonte gjithashtu edhe në porositë e mëdha në Evropë.