Tesla largon nga seria Model X dhe Model S Foto: Reuters

Tesla largon nga seria Model X dhe Model S

16 July 2019 22:29

Kompania e njohur amerikane, Tesla, njofton se ka larguar nga seria modelet e saj standarde Model X dhe Model S, si dhe se ka ndryshuar çmimet e tyre.

Për të lehtësuar ofertat, prodhuesi amerikan i veturave elektrike ka kufizuar versionet e modelit sportiv Model X dhe Sedanit Model S, shkruan Reuters, transmeton Koha.net. Po ashtu, ka ndryshuar edhe çmimet e tyre.

Ndërprerja e këtyre modeleve, megjithatë, nënkupton rritjen e çmimit fillestar në 84.990 dollarë për Model X dhe 79.990 për Model S, duke përjashtuar nxitjen potenciale të blerjes.

Gjithashtu, Tesla ka zbritur çmimin fillestar të Model 3 në 38.990 dollarë.

“Për të bërë më të thjeshtë blerjen e automjeteve tona, jemi duke standardizuar serinë tonë globale të veturave dhe riorganizuar paketat e ofruara për Model S, Model X dhe Model 3”, ka thënë Tesla në një deklaratë. “Po ashtu, ne jemi duke ndryshuar edhe çmimet në mënyrë që të vazhdojmë të përmirësojmë përballueshmërinë për konsumatorët tonë”.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme