E kaluara problematike e automobilit nga e ardhmja

E kaluara problematike e automobilit nga e ardhmja

26 May 2019 09:18

Trupi nga çeliku i pangjyrosur, dyert që hapeshin lartë e motor të vendosur në pjesën e pasme. Kur John DeLorean vendosi të krijojë automobilin e tij sportiv, e dinte se këto veçori do ta dallonin nga gjithçka tjetër. 

Ishte viti 1973 dhe DeLorean, një inxhinier nga Detroiti në SHBA, kishte lënë punën si shefi më i ri në divizionin e “General Motors” për të hapur kompaninë e tij, “DeLorean Motor Company” ose “DMC”, shkruan sot Koha Ditore.

Nuk i doli udhëtim i lehtë. “DMC” bankrotoi vetëm një dekadë më vonë e DeLorean u arrestua për trafik kokaine. Por në një mënyrë, gjithçka që ai kishte menduar u realizua. Automobili i tij, pavarësisht gjitha problemeve, gjeti vend në histori. Ndoshta mund të sigurojë edhe një jetë të dytë.

“Tesla” i kohës së vet

DeLorean donte të bënte një automobil sportiv me “etikë”: Të sigurt, me pak shpenzime e jetëgjatë. 

Ishte “Tesla” i asaj kohe, sipas Stephen Wynne, që bleu inventarin e DeLoreanit më 1977 dhe është shef ekzekutiv i tani të ringjallurës “DeLorean Motor Company”. “DeLorean ishte një rebel që donte të veçohej nga industria dhe të bënte gjërat në mënyrën e tij”, ka thënë Wynne për “CNN”. 

“Në atë kohë, industria e automobilizmit ishte në rënie. Nuk kishte asgjë interesante. Kështu që John DeLorean vendosi të merrte gjithçka në duart e veta, e për të arritur të merrte vëmendjen duhej të ishte më i miri ndër të mirët”...(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme