Haradinaj: Detyrohemi të mandatojmë Ushtrinë me ligj

Haradinaj: Detyrohemi të mandatojmë Ushtrinë me ligj

11 June 2018 13:39

Shndërrimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës, përmes ndryshimeve kushtetuese po duket i pamundur për shkak të refuzimit të Listës Serbe.

Këtë e ka konfirmuar edhe vetë kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili tha se për momentin është e pamundur kjo gjë, pasi duhen dy të tretat e votave të Listës Serbe për t’u bërë ndryshimet kushtetuese, transmeton kp.

“Baza kushtetuese, mandatimi përmes bazës kushtetuese si opsion është gati se i pamundshëm, sepse kërkon votën e 2/3 të kualifikuara, do të thotë të serbëve. Duke qenë kështu, është vështirë të kalkulojmë se tani e kemi këtë votë. Në një moment të caktuar do të jemi të detyruar ta mandatojmë ushtrinë e Kosovës me ligj”, theksoi Haradinaj.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Atdhe11/06/2018 14:50

Sa me par qe krijohet ushtria e kosoves eshte me mire per popullin e kosoves e ndien veten me te sigurte,me rendesi eshte paisjt dhe teknika duhet te jene te kohes se sotme me sistem raketor deri 1000 km,kjo eshte me erendesishme qe armiqet per rreth te urtohen dhe te respektojne me shum kosoven, mos te merren me me kosoven por ti kqyrin punet e veta,edhe 5000mi ushtar mjaftojne me rendesi eshte paisje dhe teknike te persosur per ushtrine e kosoves.

Shto koment

Të ngjashme