1 perditesime
Arbëri

Sarrazin: E dënojmë fuqishëm sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës

Sarrazin: E dënojmë fuqishëm sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës
Foto: Alban Bujari / KOHA
11:34

Sarrazin: E dënojmë fuqishëm sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës

Emisari gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, e ka quajtur sulm kriminal dhe terrorist ndaj Policisë së Kosovës, ngjarjen e ndodhur të dielën në veri të vendit.

Pas takimit të zhvilluar të hënën me kryeministrin Albin Kurti, Sarrazini ka thënë se të dielën është parë një situatë e tmerrshme.

“Dje pamë një situatë të tmerrshme. E dënojmë fuqishëm këtë sulm kriminal dhe terrorist ndaj Policisë së Kosovës. Jemi këtu për të shprehur solidaritetin dhe ngushëllimet për familjarët, policinë e Kosovës dhe të gjithë shtetin”, ka thënë ai.

Sarrazini do të marrë pjesë edhe në mbledhjen komemorative që do të mbahet nga ora 12:30, në nderim të policit të rënë në detyrë, rreshter Afrim Bunjakut.

Pas kësaj mbledhje, Sarrazini pritet që të takohet edhe me presidenten Vjosa Osmani.

 

10:48

Nis takimi Kurti-Sarrazin

Emisari gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin ka shkuar në Qeverinë e Kosovës për t’u takuar me kryeministrin Albin Kurti.

Vizita e tij është paralajmëruar të dielën nga Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë.

Sarrazin ka ardhur në Kosovë një ditë pas sulmeve në Banjskë të Zveçanit ku mbeti i vdekur një polic i Kosovës dhe tre të tjerë u lënduan, një prej tyre me armë zjarri.