Arbëri

BE-ja mirëpret “çdo propozim konstruktiv” për ta çuar përpara çështjen e Asociacionit

Albin Kurti - Aleksandar Vucic - dialogu - Bruksel
 

Bashkimi Evropian e ka kualifikuar të mirëseardhur çdo propozim konstruktiv për ta çuar përpara Asociacionin e komunave me shumicë serbe. I pyetur nga KOHA rreth draftit të dërguar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, tha se për çdo draftpropozim, platformë diskutimi është dialogu midis Kosovës e Serbisë. Ai bëri të ditur gjithashtu se emisari i posaçëm për dialogun, Miroslav Lajçak, është i gatshëm të organizojë shumë shpejt një takim për draftim dhe se për këtë është në kontakt me palët

Dialogu i Brukselit, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, në mes të Kosovës dhe Serbisë, është forumi i vetëm ku diskutohen draftet për statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, ka thënë sot për KOHËN zëdhënësi i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Peter Stano.

I pyetur nga KOHA se si e konsideron BE-ja draftin që e ka dërguar kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, Stano tha: “Secili kontribut konstruktiv në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, në kuadër të të cilit është duke u diskutuar edhe për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, është i mirëseardhur. Përfaqësuesi i lartë është në kontakt të vazhdueshëm me liderët në rajon dhe me shtetet anëtare të BE-së. Siç kemi thënë disa herë në të kaluarën, diskutimet dhe draftimi i statutit të Asociacionit\Bashkësisë mund të zhvillohet vetëm në kornizën e dialogut të lehtësuar nga BE-ja”.