Arbëri

Kurti: I mbetet BE-së të gjejë mekanizma për ta bërë Marrëveshjen ligjërisht të obligueshme

 

Kryeminsitri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të gjejë mekanizma për të bërë Marrëveshjen bazë për normalizim të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë ligjërisht dhe ndërkombëtarisht të obligueshme.

Kurti ka falënderuar Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell, emisarin për dialogun Miroslav Lajçak dhe të dërguarin e SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, për “angazhimin e palëkundur”.