Arbëri

Samiti BE-Ballkan Perëndimor, agjenda dhe temat kryesore

 

Tirana do të jetë kryeqendër e Evropës të martën, pasi do të jetë për herë të parë nikoqire e Samitit BE-Ballkani Perëndimor.

Në Samit do të jenë presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, por edhe kryeministri i Hungarisë Viktor Orban, një kritik i politikave të BE-së.