Arbëri

Takimi “i vështirë” i Berlinit rrit shpresën për marrëveshje në Bruksel

Kryeministri Albin Kurti, të mërkurën, u prit në Berlin nga kancelari gjerman, Olaf Scholz
 

Takimi i së mërkurës në Berlin midis kryeministrit, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nuk pritet që të prodhojë rezultate në procesin që do përcjellët më pas ndërmjet dy shteteve, kanë vlerësuar njohësit e dialogut.

Darkën joformale ndërmjet Kurtit dhe Vuçiqit në kryeqytetin gjerman, me anë të së cilit është “thyer akulli” i takimeve të munguara për bisedime që nga korriku i vitit të kaluar, analistët Enver Robelli dhe Agon Maliqi e kanë kualifikuar si një përpjekje për intensifikim të bisedimeve midis Kosovës dhe Serbisë.