Arbëri

DASH: Kosova të mos devijojë nga plani i tranzicionit të FSK-së

 

Shtetet e Bashkuara i mirëpresin aspiratat e Kosovës për anëtarësim në NATO, por kërkesat për anëtarësim janë komplekse dhe kërkojnë një qasje afatgjate dhe të kujdesshme, ka thënë Departamenti amerikan i Shtetit

“Kosova mund ta dëshmojë më së miri gatishmërinë e saj për përgjegjësitë që sjell anëtarësimi në NATO, duke vazhduar zbatimin aktiv të planit 10-vjeçar të tranzicionit [të Forcave të Sigurisë së Kosovës] dhe duke mos devijuar prej tij”, ka thënë një zëdhënës i DASH-it për Radion Evropa e Lirë.