Arbëri

Escobar dhe Lajçak nesër në Kosovë, shpalosin qëndrimet e tyre për dialogun

 

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe ai i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, nesër pritet të nisin vizitën e tyre në Kosovë. Escobar dhe Lajçak, sipas njohësve të procesit të bisedimeve, përveç vazhdimit të dialogut do të angazhohen edhe në lëvizjen përpara të çështjeve të tjera. Por vazhdimi i bisedimeve me Kosovën derisa në krye të saj është Albin Kurti është duke u parë vështirë i realizueshëm në Serbi.

Tri ditë në Kosovë do të qëndrojnë emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe ai i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Në qendër të kësaj vizite pritet të jetë dialogu Kosovë-Serbi.